Miłośnicy paddleboardingu często zadają pytanie- deska SUP na morzu – czym różni się od pływania po płaskiej wodzie? Dyscyplina sportu wodnego, którą jest paddleboarding, może być uprawiana na różnego typu akwenach. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego sprzętu, ściśle dopasowanego do konkretnego akwenu. Deska SUP do pływania po morzu znacznie różni się od tej, wykorzystywanej na jeziorach, rzekach czy też w zatokach. Powinna ona przypominać swoją konstrukcją znane wielu osobom deski surfingowe, przeznaczone do szusowania po falach. Deska SUP do pływania po morzu powinna zachowywać stabilność i z łatwością wchodzić w ślizg, nawet na małej fali. Pozwala to na swobodne uprawianie SUP Surfingu. Do poruszania się na małych falach nadaje się większość desek, jakie są dostępne na rynku.
Wybór sprzętu sportowego, przeznaczonego do uprawiania paddleboardingu na średnich i dużych falach morskich, powinna poprzedzić bardzo dokładna analiza jego parametrów technicznych. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyżej wymienioną dyscypliną sportu wodnego lub też poszukują niezawodnej deski SUP, która zapewni podobne wrażenia, jak w czasie tradycyjnego surfowania lub windsurfingu. Podstawowym kryterium wyboru deski SUP z naszego sklepu internetowego, przeznaczonej do poruszania się po falach morskich, jest ocena sztywności konkretnego modelu.
Należy pamiętać, że sprzęt do paddleboardingu różni się od tradycyjnych desek surfingowych. Początkujący miłośnicy paddleboardingu powinni zainwestować w dmuchane deski SUP. Umożliwiają one bezpieczne poruszanie się nawet po falach morskich. Mimo mniejszej sztywności niż w przypadku popularnych desek dla surferów, ten sprzęt sportowy jest komfortowy w użyciu. Dmuchane deski SUP, dostępne w naszym stałym asortymencie, nie powodują obrażeń ciała, które często mają miejsce u surferów w czasie, gdy tracą oni równowagę i wpadają do wody. Lekka konstrukcja desek SUP ułatwia wchodzenie w ślizg, szczególnie na małych falach, co ma duże znaczenie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z paddleboarding na morzu.
Deska SUP na morzu – czym się różni od pływania po płaskiej wodzie? Sztywność i grubość kadłuba
Osoby doświadczone w uprawianiu paddleboardingu mogą zdecydować się na deski SUP z naszej oferty o znacznie sztywniejszej konstrukcji. Mają one cienkie krawędzie burt, co ułatwia sterowanie nimi przy pomocy nóg. To sprzęt sportowy, dzięki któremu można wykonywać różne, nawet bardzo skomplikowane manewry, a także znacznie szybciej wchodzić w skręt, bez zbędnego hamowania. Kształt deski SUP o znacznie sztywniejszej konstrukcji jest precyzyjnie dopracowany. Duże znaczenie odgrywa tutaj linia rockera, czyli wygięcie kadłuba od dziobu do rufy. Sztywna deska SUP, dostępna w naszym stałym asortymencie, jest zaprojektowana z myślą o osobach mających doświadczenie z surfingiem, które poszukują sprzętu sportowego o podobnych osiągach.
Sztywne deski SUP znacznie rzadziej zahaczają dziobem o wodę, co ułatwia dopracowywanie poszczególnych manewrów, jak również naukę nowych akrobacji na falach. Doświadczeni SUP Surferzy docenią z pewnością tego typu deski, ponieważ są one najlepszym sprzętem sportowym, który sprawdzi się w przypadku bardzo dużych i wysokich fal. Sztywne deski SUP zapewniają szybsze, dynamiczne ślizgi, łatwiejszą kontrolę i mają lepsze właściwości manewrowe. Ponadto ten sprzęt sportowy gwarantuje maksymalną przyjemność z szusowania po falach.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, dotyczącej desek SUP, przeznaczonych do surfowania po falach, warto dokładnie ocenić konstrukcję tych produktów. Duże znaczenie ma grubość kadłuba. Większość popularnych desek pompowanych SUP ma kadłub o grubości 6 cali. Doskonale sprawdza się on na płaskiej wodzie i w akwenach, gdzie nurt jest bardzo słaby. Taka grubość umożliwia pełną kontrolę nad deską SUP w trakcie poruszania się nią po spokojnej toni wody. W przypadku osób zdecydowanych na uprawianie paddleboardingu w morzu, lepszym wyborem są deski SUP o grubości kadłuba 4” lub 4,7”. W przypadku osób o większej masie ciała sprawdzą się natomiast deski SUP 5”. Modele o grubości 6 cali z minimalnym rockerem dziobu nie są polecane, ponieważ w momencie surfowania po morzu, mogą one utrudniać wchodzenie w ślizg i wykonywanie jakichkolwiek manewrów.
Jak wybrać deski SUP do surfowania po morzu?
Perfekcyjnie dobrany deski dla SUP Surferów, które można znaleźć w naszym sklepie internetowym, posiadają dziób wygięty w 80%. To rozwiązanie wpływa na łatwość wchodzenia w ślizg i poruszania się nawet po bardzo wysokich falach. W tym przypadku sprawdza się zasada, która głosi, że im mniej wygięty dziób, tym większe ryzyko wbijania się wodę podczas łapania fali. Może grozić to nagłymi upadkami lub też zniechęcać do podejmowania tej aktywności fizycznej, szczególnie przez osoby wykorzystujące wcześniej tradycyjne deski surfingowej. Kształt rockera w większości pompowanych desek SUP jest dobierany przypadkowo. Dotyczy to w szczególności tańszych modeli. Dlatego też miłośnicy surfowania powinni decydować się na sprzęt sportowy zaliczany do klasy premium.
Posiada on wyraźnie podniesiony dziób, który unosi się nad powierzchnią wody. Wysoki rocker, który kończy się 20 cm od dziobu nie spełni w tym przypadku swojego zadania. Dlatego też deski dla SUP Surferów muszą mieć wygięcie dziobu, idące progresywnie w stronę rufy. Progresywna linia rockera i cieńsze krawędzie burt gwarantują wyższy poziom jazdy na fali. Prawidłowo dobrane deski SUP na morze to produkty z dedykowanymi statecznikami.
Tego typu sprzęt sportowy posiada przeważnie 3 stateczniki – środkowy większy i dwa mniejsze, zlokalizowane po bokach. Dzięki temu deski dla SUP Surferów łatwiej wchodzą w zakręt i gwarantują lepsze trzymanie kierunku w ślizgu, szczególnie, gdy dana osoba płynie bokiem do fali. Deski SUP z pojedynczym statecznikiem są przeznaczone dla początkujących surferów, jednakże znacznie trudniej wchodzą one w zakręty, nadając się przeważnie do jazdy wprost z falą. To produkty dedykowane wyłącznie osobom początkującym.
Doskonałe deski SUP dla miłośników surfowania po morskich falach!